Długowieczne ogrodzenia drewniane

Trwałe ogrodzenia z drewna

Niewłaściwie konserwowane sztachety drewniane błyskawicznie się zużywają i mogą bezpowrotnie zgubić swój dotychczasowy urok oraz właściwości. Decydując się na używanie drewna na ogrodzenie należałoby poznać typy konserwacji i pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli napawać się jego pięknem przez długie lata.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa powinno się zacząć od właściwego i sumiennego przygotowania materiału na płot, bowiem od tego uzależniony jest wynik końcowy własnych prac. Przed użyciem produktów do protekcji oraz ozdoby płotów z drzewa istotne jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie dźwiga śladów biokorozji. Wówczas po zwieńczeniu obróbki drewna na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i owadami. Kiedy ochronimy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, powinno się nanieść kolejne preparaty, które zabezpieczą je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pożądamy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego płotu, powinniśmy użyć achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu sprecyzowanego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje płot od środka, ale nie utworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Zabezpieczone w ów sposób płot pozostanie matowe i przyjemne w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej i trwalszej asekuracji ogrodzenia, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu maskuje płot przed ujemnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba poświęcić im wiele uwagi oraz troski.

Kompletnie inaczej jest w wypadku ogrodzeń z pcv. Ten model ogrodzeń jest w całości odporny na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia z plastiku nie ulegają także biokorozji z tej przyczyny służą swoim posiadaczom przez długi czas.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s