Żyjące ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić a także pielęgnować?

Żywe ogrodzenie z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je posadzić oraz pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia park, ochrania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem przechodniów. Zapewnia miły cień, zapewnia azyl ptakom. Żywopłot łagodzi siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego instalacją musimy postanowić, jaką funkcję ma pełnić w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, bądź pomóc w podziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu kameralnych zakamarków? Winniśmy także zdecydować, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór rodzaju drzewa lub krzaku.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew i krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie osłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje opinia, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” oraz „Spiralis”, jakie bez przycinania utrzymują wąski kształt. Jak uzyskają pożądaną wielkość zmniejszamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety PVC preferujemy iglaki odporne na zimno. Wrażliwe tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest całkiem znaczna cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich cyklicznie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają podniesione pędy i dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najpoprawniej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, przez wzgląd na co uzyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez płot nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnorodnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za szkielet rabat oraz ścieżek, separują od siebie różne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najodpowiedniej, jak je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem pokaźne zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać zieleniec od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi parku, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. To podejście zdaje dobrze egzamin też w wypadku krzewów fascynująco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Chociaż te gatunki można także strzyc, ale wtedy o wiele lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty polecane są również krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najporządniej sprawdza się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Lecz i one po srogich zimach bywają czasem oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy kultowe są zielone sztachety z plastyku z laurowiśni lub zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w lokalnych warunkach klimatycznych ich listki notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Więc, o ile już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), by można go było osłonić na zimę agrowłókniną i bez trudności wyjąć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać zwłaszcza ozdobny płot, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy konstytuujemy zielony płot z gatunków zrzucających listki na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. spośród iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety Winylowe strzyżone z wyobraźnią- z falistą liną „grzbietu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednakże poświecić wiele czasu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s