Wierzba urośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet z patyka wiktów.

Korzystając z ten fakt, możemy spośród niej skonstruować rzadkie modele ogrodzenia. Na skutek tego nasz płot zdobędzie unikalny wygląd i będzie się wyróżniać pośród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Wzrastające na polach i podmokłych łąkach wierzby od dawna zadomowiły się w krajowych skwerach. Polubiliśmy je za urodę i wiosenne koty. Nie są żmudne, postulują zaledwie multum nawodnienia oraz nieco słońca. Nasycą się nieomalże wszelką ziemią.


Niewiele drzew podoła też tak samo szybko pobudzać stracone odnogi oraz odrośle. Wierzby niezwykle łatwo odtwarzają także swój system korzeniowy. Wystarczy, iż skrócony czy też nawet uszkodzony pęd zagłębiony w zwilgotniałej glebie po jakimś czasie ukorzeni się oraz odda zaczątek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na , iżby spośród wierzb wykonywać splecione sztachety ogrodzeniowe czy parkany zalane liśćmi. Pewnie pożądane byłoby posiadać tak innowacyjne ogrodzenie. Najporządniej do stworzenia takiego parkanu wykorzystać poniższe gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, oraz jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te typy wierzby na ogrodzenia mają kilka wspólnych cech:

aktywują proste, długie oraz wielce gibkie pędy – przez wzgląd na to można swobodnie nadawać postać ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po obcięciu- w niedługim terminie zdołamy wypleść całe przęsło na płot;
niepomiernie swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej mądrości do instalacji takiego płotu z wierzby.

Gdy mamy już projekt na formę ogrodzenia, musimy dostać stosowne wierzbowe pędy na płot. Na nieszczęście, wyszukanie ich w warunkach rzeczywistych jest trudne, gdyż dziko rosnące krzaki rzadko wypuszczają wybitnie długie i proste pędy. Najporządniej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie należało zaczekać nieco latek.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie przesiejmy najsampierw położenie w ogrodzie, ździebko przez nas uczęszczane a także najmniej zauważalne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam flancy, spośród których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy rozciągłości 25-30 cm, które możemy pozyskać z dziko wzrastających roślin. Przed posadzeniem powinno się je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, aby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w ziemię, tak iżby górował wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny szybko się grubieją, w następstwie tego powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy czy też dwa uprawniamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosną następnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki nieczęsto przekraczają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu witek, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s